Latvijas Antroposofiskās biedrības mājaslapa

Par 7 planētu ietekmi uz cilvēka dzīvi

Par 7 planētu ietekmi uz cilvēka dzīvi

03. {. 2007.W. Jorges lekciju kopsavilkumu (tulkojusi Ilze Žola)

MĒNESS

Un runā sudrabotais Mēness maijā, ziedošajā ķiršu kokā, tajā, kura ziedi vasarā kļūst par sārtām ogām: “Ak, cilvēk, līdzīgi augam arī tu pārveido zemo par augsto, attīri savas dziņas, nobriesti un ievāc sava dzīves augļus “.

Mūža posmi un planētas . . . . . . .
1) No dzimšanas līdz septītajam dzīvības gadam bērns pārsvarā atrodas Mēness ietekmē.

Sakarības starp cilvēka tipu, planētām un augiem ……
2) Mēness tipa cilvēkam augu pasaulē līdzīgi ir eļļas augi. Nenotiek brīva mijiedarbība ar apkārtējo pasauli. Līdz pat dziļam vecumam galvenās intereses ir vērstas pašam uz savām dzīves norisēm.

Planēta : Mēness
Nedēļas diena: pirmdiena
Patskanis: ei
Metāls: sudrabs
Krāsa: violeta
Koks: ķirsis
Orgāns: smadzenes un dzimumorgāni
Preparāts: ozolu miza(505)
Ietekme: kaļķis
Labība: rīsi


RĪSI

Rīsi ir sens austrumu tautu kultūraugs. Tā sēju, stādīšanu un novākšanu vienmēr pavadīja kulta rituāli. Ūdens un siltums ir tie elementi, kuros rīsa grauds var dīgt. Ar rīsa diētu cilvēkā tiek rosināta šķidruma regulācija. Pateicoties rīsa sakarībai ar ūdeni un ar siltumu, tas dziļi iesaistās vielu maiņas norisēs un spēcina cilvēka gribu, bet to pārāk neiejūsmina (neuzkurina). Rīsi ir flegmātiķu labība. Šis temperaments ir piederīgs austrumnieku kultūrai., kuras augļus mēs varam redzēt kā mierīgu vērošanu un tās augstāko pakāpi – meditāciju. Tomēr austrumnieciskam raksturam nepiemīt tāda aktivitāte, lai uzlauztu rietumnieciskās apziņas atraisīšanos. Turklāt rīss nestimulē organisko bāzi kā to dara mūsu vietējās labības. No citas puses mūsu nemierīgajai rietumu civilizācijai trūkst vērojoša, kontemplatīva izturēšanās veida. Tādēļ arī rīsam kā austrumnieciska uztveres veida pārstāvim jāatrod pienācīga vieta uz mūsu galda.
MARSS

Un runā zarotais ozols, kas kalpo dzelžainajam Marsam: “Ak cilvēk, sakņojies dziļumos un sniedzies augstumos, esi stiprs un spēka pilns. Esi cīnītājs, bruņinieks un aizstāvis”.

1) No 42.līdz 49 dzīvības gadam cilvēks visbiežāk atrodas Marsa ietekmē. Tas lielā mērā ietekmē viņa attīstību un garīgumu.

2) Marsa tips, līdzīgi kā augu valstī ātri norit krūmu augšana, arī agri jau sāk dzīvot tā, it kā būtu sasniedzis jau 42 līdz 49 gadu vecumu.


Planēta: Marss
Nedēļas diena: otrdiena
Patskanis: e
Metāls: dzelzs
Krāsa : sarkana

Koks: ozols
Orgāns: žultspūslis
Preparātaugs: nātre (504)
Iedarbība: dzelzs
Labība: mieži


Mieži

Ir trīs darbības, kuras lieliski izsaka mieži: silicija process, kas parādās bagātīgajā akotu veidojumā, iesala process, ko izmanto iesala ieguvē un alus gatavošanā un gļotu veidošanās, kas saistībā ar siliciju izceļ miežus kā diētisku līdzekli kuņģim, zarnām un plaušām.

Silīcijskābes process stiprina saistaudus un mugurkaula skriemeļu saites. Ar to , lietojot pārtikā miežus, var novērst pašreiz tik bieži izplatītos stājas traucējumus, sevišķi bērniem. Bez tam mieži ierosina un atbalsta nervu – sajūtu sfēras funkcionālās izpausmes.

Vielu maiņas procesi muskuļu un nervu sistēmā ir saistīti ar cukura procesiem, kas miežos , kā tas parādās iesala veidošanās procesā, ir sevišķi spēcīgi. Piedevām vēl bagātīgais B1 vitamīna saturs grauda malējās kārtās, bez kura cukuri nevar iekļūt asinīs un nervu šūnās. Ar silicija procesu mieži ir pieslēgti gaismai. Tādēļ miežiem ir īsāks veģetācijas periods nekā pārējām labībām. Senajos laikos mieži bija grieķu pamatēdiena galvenā sastāvdaļa. Grieķi miežu novilkumu ziedoja dievietei Demētrai Vēl grieķu kultūras ziedu laikā Attikā audzēja vienīgi miežus. Kad vēlāk no pārjūras ieveda un deva priekšroku kviešiem, vietēja zemniecība pagrima un pagrima arī grieķu kultūra.
MERKURS

Un runā dzīvi sudrabotais Merkurs ar dzīvīgo gobas augšanu un ar tās spārnotajām sēklām: “Ak, cilvēk, rosies, esi kustīgs, dzīvīgs un straujš”.


1) No 7.līdz 14 dzīvības gadam parādās Merkurs ietekme. Notiek apzinātu spēju atraisīšanās. Daļa dzīvības spēku ir pakļauti domāšanai.

2) Merkura tips atbilst vīteņaugu auguma veidam; var samanīt slēptu izveicību.


Planēta: Merkurs
Nedēļas diena: trešdiena
Patskanis: i
Metāls: dzīvsudrabs
Krāsa : dzeltena

Koks: goba
Orgāns: plaušas
Preparātaugs: kumelīte(503)
Ietekme: kalcijs
Labība: prosa


PROSA

Prosas skaras veidojums ir skrajš tāpat kā auzām un rīsiem. Graudi ir ietverti cietā apvalkā, kas ir jāatšķeļ nost.

Divas īpašības prosu padara par sevišķi vērtīgu pārtikas produktu: silicija un siltuma veidošana. Cilvēka organismā silicija dinamika ar siltumu tiek aizvadīta uz perifēriju un tā iedarbojas sajūtu orgānos un ādā. Ar to dotais atbalsts mūsdienu cilvēkam, kas ir pakļauts spēcīgai apkārtnes ietekmei, ir liela palīdzība. Siltuma strāvojums darbojas pretī laikmeta parādībām: ar mākslīgi sakāpinātu intelektualitāti, nepietiekošām kustībām un uztura produktiem, kas nav caurstrāvoti ar kosmiskām ietekmēm, bet satur vēl organismam svešas vielas, cilvēka ķermenī veidojās aukstuma perēkļi. Vairumam civilizācijas slimību kā arteriosklerozei, reimatismam un vēzim tas ir arī iemesls.

Prosu var audzēt arī Eiropā, bet tās dzimtene ir dienvidi. Afrikāņi galvenokārt pārtiek no tās. Prosa atbilst arī viņu sangvinistiskam temperamentam.
JUPITERS

Un kļava, Jupitera koks, kurai metals alva ir svēts, runā ar savām platajām lapām: Ak, cilvēk, pārvari steigu un nemieru sevī, meklē arī miera stundas, kurās var piedzimt labestība un gudrība”.

1) Jupitera ietekme visspēcīgākā ir no 49 . līdz 56.dzīvības gadam. Dzīves augstākā virsotne.

2) Augšanas veids līdzīgi kā kokam


Planēta: Jupiters
Nedēļas diena: ceturtdiena
Patskanis: o
Metāls: alva
Krāsa: oranža

Koks: kļava
Orgāns: aknas
Preparātaugs: pienene(506)
Ietekme: silicijs
Labība: rudzi


RUDZI

Rudzi ir cēlušies Austrumeiropā, patreiz lielākā eksportētājzeme ir Polija. Austrijā rudzus vienkārši sauc par labību (Korn) , tātad tā ir visparastākā labība, tāpat kā Amerikā par labību (corn) sauc kukurūzu.

Rudzi ir spēka pilni kā augumā tā arī kā pārtika. Tāpēc tie prasa no cilvēka, lai cilvēkam būtu stipra gremošanas sistēma, kas ne katram ir iespējami. Šādos gadījumos palīdz graudu kaltēšana. Taču, ja kāds patērē spēkus, funkcijas.

No visām citām labībām tie atrodas vistuvāk kviešiem un, tāpat kā no tiem, no rudziem var cept labu maizi graudus sagremojot, saņem tos daudzkārt atpakaļ. Tādēļ rudzi ir vajadzīgi fizisku darbu strādājošiem un arī augošiem jauniešiem. Līdztekus locekļu spēcināšanai tie dod arī formējošo spēku, kas izstaro no galvas un stiprina sirdi un plaušas. Saturot kāliju, rudzi stiprina cilvēka dzīvības.
VENĒRA

Varā mirdzošā Venēra runā jaunavīgajā, baltajā bērzā, kas ar saknēm gan nestipri turas zemē, bet toties dzer daudz gaismas: “ Ak cilvēk, veido savu dvēseli. Apbrīno pasaules skaistumu maigi un mīloši”


1) No 14. līdz 21.gadam ir visspēcīgākā Venēras ietekme.Dzīvības un dvēseles spēki sākumā ir saistīti pie organiskā. Daļa šo spēku atbrīvojas apzinātai izmantošanai un veido dvēseles procesu bāzi.

2) Venēras tips atspoguļojas Alpu kalnu augos,Reakciju vada vienīgi dvēsele.


Planēta: Venēra
Nedēļas diena: piektdiena
Patskanis: a
Metāls: varš
Krāsa: zaļa

Koks: bērzs
Orgāns: nieres
Preparātaugs: pelašķi(502)
Ietekme: kālija veidošanās un sērs
Labība: auzas

AUZAS

Auzas ir ziemeļu platuma grādu un piejūras klimata augi. Angļu biezputra (poridge) ir pasaulē labi pazīstama .

Auzas caurstrāvo spēcīga sulas straume un tās ar saviem daudzajiem posmiem pieslēdzas Saules gaismas un siltuma veidojošiem spēkiem. Auzu stiebrs, graudiem gatavojoties, diezgan ilgi vēl paliek zaļš. Gludais, salīdzinoši mīkstais salms noderīgs lopu barošanai, jo bagātīgi satur minerālvielas un pat olbaltumu.

Cilvēka organismā auzas dod impulsu veidojošiem vielu maiņas procesiem un tās var bojātos olbaltuma procesos atkal radīt līdzsvaru. Šodien tik izplatītajiem minerālvielu traucējumiem organismā auzas var būt noderīgas sava bagātā minerālvielu un mikroelementu satura dēļ.Auzas noder arī diabētiķiem, ierosinot cukuru vielu maiņu, un pie tam tās ierosina organismā procesus, kas veido cilvēka gribasspēka atraisīšanās pamatus. Šajā nozīmē mēs varam tās attiecināt uz holērisko temperamentu. Ne par velti saka : “ihn sticht der Hafer” ( burtiski : viņu dursta auzas, bet latviski tas nozīmē: viņš nevar savā ādā norimt, vai – viņu nelabais dīda!)

Jaunās ģermāņu tautas Ziemeļeiropā ( ap V gadu simteni mūsu ērā) , kas pārsvarā pārtika no auzu barības un ko romieši nicinoši apsaukāja par “auzu rijējiem” pēc sava temperamenta bija holēriķi.
SATURNS

Un Saturns, kas ir kā no svina, runā tumšajos meža kokos- eglēs, dižskabāržos un cipresēs: “Ak cilvēk, tev jābūt atbildīgam par sava laika postu un arī par visu cilvēci. Tos uzdevumus, kurus tev uzliek dzīve, uzņem nopietni un ar visu sirdi. “

1) No 56.līdz 63. dzīvības gadam sāk iedarboties Saturns. Arvien
izteiktāka kļūst spēku mazināšanās.

2) Saturna tips augu pasaulē atbilst skuju koku augšanas tipam, jau agri sāk dzīvot ar vecumam raksturīgiem spēkiem.


Planēta: Saturns
Nedēļas diena: sestdiena
Patskanis: u
Metāls: svins
Krāsa: zila (indigo)
Koks: ciprese
Orgāns: liesa
Preparātaugs: baldriāns(507)
Ietekme: fosfors
Labība: kukurūza

KUKURŪZA

Pretstatā citām labībām kukurūza izaug liela un varena. Putekšnīcas atrodas irdenās skariņās auga galotnē, bet raupjās vālītes ar sēklām lapu padusēs.

Atbilstoši savam apveidam kukurūza cilvēka pārtikā dod zināmu smagumu , kas neiedarbojas vis uz ķermeni, bet gan tā ietekme jūtama garīgā un dvēseliskā jomā. Cilvēki kļūst cietāki un pievēršas vairāk visam materiālajam . Tas ir sajūtams Amerikas kontinentā, kur ir kukurūzas dzimtene. Bet indiāņi skaidri uzrāda melanholiskā temperamenta iezīmes.

Arī mēs varam izmantot kukurūzu mūsu ēdienu kartē, bet ar mēru. Tikai vajadzētu tai bagātīgi pievienot garšaugus, mūsu gaismas un siltuma devējus.

Kukurūzai ir liela nozīme, ja ir gremošanas traucējumi ar alerģiju pret lipekļa olbaltumu. Šādos gadījumos kukurūza ir labi sagremojama.
SAULE

Un runā viscur izgaismotais, augšuptiecošais osis, kas ir zelta Saules koks: “Ak cilvēk, esi taisns un cēls. Neiznieko sevi ar ko necienīgu. Apzinies labi savu cilvēka īpašo dižciltību.

1) Saules ieteme ir visstiprākā no 21.līdz 42.dzīves gadam. Sākas cilvēka patiesā gara esamība.

2) Cilvēkiem Saules tips, tāpat kā augu zālveida augšana, patiesībā ir visnormālākais, taču diemžēl tas ir sastopams reti.


Planēta: Saule
Nedēļas diena: svētdiena
Patskanis: au
Metāls: zelts
Krāsa: zelts (balta)
Koks: osis

Orgāns: sirds
Preparāti: ragu mēsli (500) un ragu silicijs(501)
Labība: kvieši
Gaismas aktivizēšana
Zemes atdzīvināšana


KVIEŠI

Kvieši ir pasaules vidus daļas labība, tai pašā laikā tie ir visplašāk izplatītie. Kvieši pārvalda pasailes tirgu, tos audzē kā intensīvu kultūraugu, kas labi reaģē uz minerālmēslu lietošanu, dodot rekordražas. Kvieši ļauj ar sevi manipulēt gan maltuvēs, gan ceptuvēs. Sniegbaltie kviešu milti, tortes, maizītes un citi mīklas izstrādājumi ēstgribu novirza zināmās sliedēs ( die Lust am Essen in bestimten Bahnen lenken?!)

Deģenerāciju, kas tagad parādās visur, kur iet bojā kultūra, mums vajag pārvarēt, un ir jāpievēršas tādiem kviešiem, kas ir auguši veselā augsnē un kuriem pārstrādāts tiek viss vesels graudu, nevis atsevišķas grauda daļas.

Šādi kvieši, pareizā veidā sagatavoti, ir vieglāk sagremojami nekā rudzi.Tādēļ arī saka, ka pārsvarā garīga darba strādniekiem ir jādod priekšroka kviešiem.Word dokumenta variants pieejams šeit >>

« Atpakaļ


Mūsu draugi

© Latvijas Antroposofiskā biedrība, 2004-2010. Materiālu pārpublicēšanas gadījumā atsauce obligāta.